Deratizacija Miševa

Bilo da ih se ne plašite ili Vam se pak, i samo od pomisli na to su u Vašoj blizini ježi koža – miševi znaju često da budu blizu naših stambenih i poslovnih prostora, a neretko sa njima i delimo krov nad glavom. Ne zvuči previše privlačno, a svakako nije ni higijenski. Ako ste se već zapitali kako da rešite problem koji Vam miševi stvaraju u domaćinstvu ili poslovnim i skladišnim objektima – ovo je odlična prilika da saznate kako i na koji način možete brzo da iz situacije u kojoj ste izađete kao pobednik.

Ovaj blog posvećen je deratizaciji miševa, saznaćete sve u vezi toga šta podrazumeva deratizacija miševa, kako se sprovodi, a to koliko je efikasna pročitajte – u nastavku ovog teksta.

Šta je deratizacija?

Sve radnje koje za cilj imaju suzbijanje populacije glodara nazivaju se deratizacijom. Deratizacija se može sprovoditi kroz više metoda, a izbor metode zavisi od toga koju vrstu glodara je potrebno suzbiti, koliko je trenutna situacija komplikovana, a i koje područje treba tretirati.

Koje su to metode i da li ih baš svako može sprovoditi?

Za početak, metode se dele na mehaničke, fizičke, biološke i hemijske.

Kada je reč o mehaničkim metodama, one podrazumevaju čišćenje objekta i sređivanje unutrašnjosti objekta kako bi prostor bio čist i uredan. Fizičke metode deratizacije podrazumevaju primenu ultrazvučnih metoda za zadržavanje glodara podalje od objekta. Za razliku od fizičkih, biološke metode za suzbijanje glodara koriste njihove prirodne neprijatelje, druge životinje, koje populaciju miševa drže pod kontrolom, odnosno love ih (svima dobro poznata priča u vezi mačke i miševa).

Četvrta metoda deratizacije odnosi se na hemijske metode i na primenu hemijskih sredstava u postupku deratizacije. Ovde je bitno naglasiti da je potrebno voditi posebnu pažnju o tome da je ovu vrstu metoda važno da sprovode samo obučeni stručnjaci za te poslove. Neuko rukovanje sa rodenticidima može biti vrlo opasno, i zbog toga, ako Vam je potrebna deratizacija miševa – javite se onima koji se time profesionalno bave.

Više o deratizaciji pročitajte u našem blogu gde smo detaljno obradili ovu temu.

Koje vrste glodara su najzastupljenije u Srbiji?

Iako i oni imaju svoje mesto u našem prirodnom okuženju, glodari spadaju u nepoželjne goste svakog prostora i najrađe bismo da sa njima nikada nemamo posla. Međutim, ako uočite njihovo pristustvo, znajte i to da, u najvećem broju slučajeva, gde vidite jednog miša ili pacova – tu ih ima daleko više. Glodari se izuzetno brzo razmnožavaju, njihova legla broje više desetina jedinki, za relativno kratko vreme postaju polno zreli i ciklus reprodukcije kod njih je vrlo brz.

Najčešće vrste glodara u Srbiji su miševi i pacovi, a pored njih se mogu javiti i vodeni pacovi. Međutim, ono što uglavnom zadaje glavobolje našim klijentima jesu upravo miševi i pacovi. Ove vrste mogu biti prenosioci velikog broja zaraznih oboljenja i uzrokovati pogoršanje zdravstvenog stanja kako kod ljudi, tako i kod životinja. Kontaminiraju prostor svojim urinom, izmetom i pljuvačkom i krećući se, šire područje koje je pogodno tlo za razvoj nekog vida gljivičnog ili parazitskog oboljenja. Pored uticaja na zdravlje, izazivaju i materijalnu štetu. Imaju prirodnu potrebu da “troše” svoje sekutiće i upravo tada nastaju rupe u zidovima, oštećenja na raznim predmetima ili pak sirovinama ako se ova vrsta štetočina nastani u nekom skladišnom prostoru.

Kako se vrši deratizacija?

Proces deratizacije ima svoj tok koji počinje procenom situacije kada stručna služba izađe na teren. Tom prilikom se utvrđuje složenost problema, gde su legla i koja je ustaljena putanja kretanja glodara. Kada se skupe svi odgovori na pitanja, pristupa se planu koji se odnosi na izbor hemikalije za uništenje ili mamaca za postavku. Kada je strategija utvrđena, potrebno je prostor koji će biti tretiran pripremiti za deratizaciju. Sve što je nepotrebno i što može biti sklonište za miševe – iznosi se iz objekta. Kada se sprovede odabrana metoda deratizacije, postoji period u kom se prati učinak tretiranja. Ako je situacija bila zahtevnija i problem sa glodarima ozbiljniji nego što je to uobičajeno, u tom slučaju deratizacija se ponavlja. Ono što uvek savetujemo nakon izvršene deratizacije jeste da se održava higijena u objektu i da se sva oštećenja na njemu (ukoliko ih ima) saniraju. Ovo je značajno kao prevencija, i ako se ubuduće klijenti vode smernicama na koje ih uputimo, problem u vezi sa glodarima najčešće će biti izbegnut u budućnosti.

Kako rodenticidi deluju?

Rodenticidi su otrovne supstance koje se koriste za suzbijanje štetočina, poput pacova, miševa i drugih glodara. Ove supstance deluju tako što ometaju normalne funkcije organizma štetočine, što u krajnoj liniji dovodi do smrti.

Znajte da su glodari vrlo mudri, i zbog toga deratizacija miševa treba da se sprovodi uz pažljivo biranu strategiju. U prilog tome, pribegava se upotrebi sporodelujućih rodenticida. Inače, postoje vrste čije delovanje može biti sporije i brže. Brzo delovanje odnosi se na uginuće jedinke odmah po konzumiranju. Za razliku od brzog, sporodelujući preparati deluju tek nakon nekoliko konzumiranja. Glodari su vrlo domišljati i uvek će jedna jedinka biti ta koja će ispitati bezdednost hrane. Baš iz tog razloga je odabir sporodelujućih rodenticida bolji izbor, a brzi rodenticidi se mogu korisititi kao dodatna mera ukoliko je i posle sporodelujuće vrsta preparata ostalo živih glodara.

 Upotreba rodenticida treba da bude pažljiva i savesna, uz poštovanje propisanih smernica za upotrebu. Zato posebno naglašavamo važnost sprovođenja deratizacije od strane stručnih službi koje su upućene u sve postupke koji, pre svega, obezbeđuju sigurnost svih ljudi u okolini.

Da li je deratizacija opasna za ljude?

Sprovedena savesno i od strane stručnjaka koji poseduju iskustvo i znanje za obavljanje ove vrste posla – deratizacija je u potpunosti bezbedna za ljude, životinje i okolinu. Cilj njenog delovanja je isključivo suzbijanje glodara, tako da kontaktiranjem Ekofam možete biti apsolutnu sigurni i bezbedni, jer svaki član našeg tima poseduje dugogodišnje iskustvo u uspešnom obavljanju deratizacije.

Advertising

Kada se pojavi problem – budite dovoljno mudri da njegovo rešavanje prepustite najboljima.

Deratizacija miševa od strane članova Ekofam tima sprovodi se uspešno već dugi niz godina, a prepoznavanje najbolje taktike u rešavanju problema prenaseljenosti ovih malih glodara je ono što čini temelj uspeha svake deratizacije miševa koju smo izveli. Zato, birajte najlakši put do rešenja – pozovite nas na broj telefona 066 5544488 kako biste nam objasnili svoj problem, a mi Vam tim putem zakazali prvi termin. Nakon toga, naš tim doći na Vašu adresu i okončati Vam sve muke koje miševi znaju da zadaju.

Šta je Deratizacija?

Deratizacija kao metoda suzbijanja populacije glodara u poslovnim, stambenim ili pomoćnim objektima obuhvata skup određenih

Šta je Dezinfekcija?

Dezinfekcija, pored deratizacije i dezinsekcije spada među treću DDD uslugu koju Ekofam uspešno sprovodi već

Šta je Dezinsekcija?

Da li ste znali da su insekti najmnogobrojnija klasa životinja? Otuda ne čudi i činjenica