Kako se rešiti buva?

Ko je najbolji i najmanji skakač među životinjama? Buva! Može da skoči uvis do 18 cm, a u dalj više od 30! Ova karakteristika buvama dosta olakšava preživljavanje, a kako da ih najefikasnije pobedite – pročitajte u nastavku.

Šta je Buva?

Buve su sićušni insekti koji imaju izuzetno brz ciklus reprodukcije – ženka polaže dvadesetak jaja iz kojih se odrasle buve razviju za dve nedelje. Kod nas se najčešće sreću pseće, mačje i ljudske buve, a ova podela dolazi upravo od domaćina kod kojih se buve naseljavaju. Hrana odraslih jedinki je krv domaćina, za razliku od larvi buva čija je hrana izmet odraslih buva.

Kako prepoznati prisustvo buva?

Kako da znate da su buve u Vašem okruženju? Videćete. Videćete sićušne crvene ujede, ili jedinku kako skakuće ili pak na tekstilu ostatke izmeta. Ako imate ljubimce, videćete na njihovom telu (najlakše je uočljivo na stomaku) i među dlakama ove insekte i primetićete da se ljubimci češu.

Ovo su naječešći pokazatelji koja nam ukazuju na to da su buve prisutne u našoj sredini. Ono što je važno imati na umu, jeste da je bitno, upravo zbog pomenutog brzog ciklusa reprodukcije, što pre reagovati. Kada shvatite da su buve prisutne, tada ih treba što pre istrebiti kako ne bi došlo do njihove prevelike brojnosti koja zna da situaciju izuzetno iskomplikuje.

Štetu koje nanose buve?

Da li buve nanose štetu? Šteta sama po sebi ogleda se u alergijskim reakcijama koje mogu uslediti kod životinja i ljudi nakon ujeda. Instinktivna reakcija kod svih nas bila bi da se krenemo češati, međutim, češanje će samo pogoršati stvar. Pored alergijskih reakcija, buve mogu biti prenosnici i kuge, endemskog tifusa i himenolepijaza.

U nastavku teksta daćemo Vam par predloga na koji način možete da, prirodnim putem, bar malo olakšate sebi muke kada se posledice ujeda buva jave.

Ono što bismo pod posledice još mogli da podvedemo jeste i to da prisustvo ovih sićušnih insekata zna negativno da utiče na naše raspoloženje. U situaciji da se u Vašoj kući nastane buve, verovatno ćete imati problema sa spavanjem ili ćete biti nervozni sve dok ne pronađete adekvatno rešenje za njih. Kada su ljubimci u pitanju, raspitajte se kod svog veterinara o (eventualnim) posledicama koje buve mogu izazvati kod njih. Svakako treba učiniti sve da se ovi uporni insekti suzbiju, kako biste imali mira – i Vi i ljubimci.

Dezinsekcija Buva

Dezinsekcija buva podrazumeva sve radnje koje se sprovode u cilju suzbijanja ovih insekata. Generalno gledano, dezinsekcija se izvodi od strane stručnih i obučenih pojedinaca koji poseduju znanja i kvalifikacije iz ove oblasti kako bi se ceo proces obavio sa maksimalnim učinkom. Da li možete i samostalno da krenete u pohod na buve? Uvek, ali da li ćete tako postići najbolji rezultat – to Vam ne garantujemo. Zbog toga je poziv stručnoj službi ipak najbolje rešenje, jer ceo postupak tretiranja se sprovodi po tačno određenim fazama. Ekofam možete kontaktirati na broj telefona 066 5544488 i raspitati se o usluzi dezinsekcije. Više o ovoj temi možete pročitati u blogu Šta je dezinsekcija?

Kako se rešiti buva u kući?

Buve u kući nisu retka pojava, naročito ako u domaćinstvu imate i kućnog ljubimca. Buve se mogu nastaniti unutar kuće, u Vašem domu polagati jaja i razmnožavati se. Sve ovo iziskuje brzu akciju kako se problem ne bi previše iskomplikovao, a evo i kako možete doći do rešenja.

Koje je sredstvo protiv buva u kući?

U borbi protiv buva – neka Vaša prva akcija bude pranje posteljine, garderobe, prostirki i igračaka za ljubimce. Koristite program za pranje sa visokom temperaturom kako biste uništili sve insekte iz tkanine koju perete. Zatim prionite na što detaljnije usisavanje svake prostorije u kući kako biste na taj način usisali sva položena jaja buva. Tokom čišćenja, možete koristiti asepsol i sodu bikarbonu jer za ova dva sredstva važi to da su se efikasno pokazali u borbi protiv buva.

Kako se rešiti buva u kući prirodnim putem?

Ako pak želite da se rešite buva u kući prirodnim putem, isprobajte biljke koje važe za prirodne ubice buva. To su lavanda, eukaliptus, menta i pelin. Suve biljke kuvajte neko vreme, procedite i poprskajte po kući. Osim biljaka, možete probati i sa eteričnim uljima kojima ćete prebrisati površine u domu, a kao dobri repelenti važi ulje od bora, narandže i limuna.

Ipak, ne zaboravite važnu stvar – dezinsekcija je najefikasnija. Pomenuta sredstva možete primenjivati i preventivno, nakon izvršene dezinsekcije, ali velika je hrabrost osloniti se samo na njih u rešavanju ovog problema.

Kako se rešiti buva u dvorištu?

Slično kao i u slučaju zatvorenog prostora, i u dvorištu se uvek prvo kreće od spremanja. Počistite dvorište i bacite sve nepotrebne stvari koje se gomilaju a ne trebaju Vam. Vodite računa o uređenju trave i ne dozvolite da u dvorištu imate žbunje, granje i nepokošenu travu. Kao meru prevencije, možete koristiti i rastvore protiv buva koji se prskaju po dvorištu i pomoćnim prostorijama, a za definitivno suzbijanje buva iz dvorišta angažujte službu za dezinsekciju koja će izlaskom na teren da sprovede dezinsekciju koja će Vam garantovati dvorište bez buva.

Kako se rešiti buva zauvek?

Kao što verovatno i sami znate, postoji dosta načina koji se u praksi koriste da bi se istrebile buve iz domaćinstva. Međutim, u efikasnost i trajnost tih metoda ovaj put nećemo zalaziti. Smatramo da je dezinsekcija najbolje moguće rešenje iz razloga što se u procesu uništenja insekata od strane stručnih lica koriste izuzetno efikasna srestva i tehnike koje eliminišu baš sve neželjene insekte. Buve će zahvaljujući dezinsekciji biti istrebljene iz Vašeg doma, a to je i cilj, zar ne?

Ekofam uvek možete kontaktirati za uslugu dezinsekcije. Pozovite nas na broj telefona 066 5544488.

Šta odbija Buve?

Esencijalna ulja, ruzmarin, nana, lavanda i belo sirće navodno imaju svojstva da odbijaju buve. Kao preventivu protiv buva, možete posaditi ovo bilje, a kuću s vremena na vreme čisititi rastvorom belog sirćeta i vode, dok na tkanine u kući možete naneti malo esencijalnih ulja.  Znajte i to da nisu sva prirodna sredstva učinkovita, niti je njihova učinkovitost jednaka, pa se iz tog razloga oni koriste najčešće kao preventiva. Kada je reč o ljubimcima, konsultujte se sa veterinarom u izboru najboljeg preparata koji će ljubimca držati podalje od buva.

Advertising

Ako mučite muku sa buvama – javite se! Ekofam pružiće Vam najučinkovitije rešenje za suzbijanje ovih insekata jer koristimo napredne metode i sigurna hemijska sredstva koja su provereno efikasna, a ujedno i bezbedna za ljude i Vaše kućne ljubimce.

Rešite se buva jednostavno i brzo uz nas!

Šta je Deratizacija?

Deratizacija kao metoda suzbijanja populacije glodara u poslovnim, stambenim ili pomoćnim objektima obuhvata skup određenih

Šta je Dezinfekcija?

Dezinfekcija, pored deratizacije i dezinsekcije spada među treću DDD uslugu koju Ekofam uspešno sprovodi već

Šta je Dezinsekcija?

Da li ste znali da su insekti najmnogobrojnija klasa životinja? Otuda ne čudi i činjenica